Produkty pszczele jak lek -miód, pyłek, jad

Produkty pszczele jako lek cz.1

Produkty pszczele jako lek

Od tysiącleci ludzie używają produktów pszczelich, w tym miodu, pyłku, wosku i jadu. Pierwszy zarejestrowany przypadek osób pobierających miód jest udokumentowany w prehistorycznym obrazie skalnym, który ma prawie 9000 lat – znajduje się w Hiszpanii. 

Jeśli chodzi o medycynę, egipskie papirusy medyczne z około 1550 roku p.n.e. wskazują, że miód był używany do leczenia ran.

Co ciekawe, Aleksander Wielki na ból stawu biodrowego zastosował terapię ukąszeniami pszczół, natomiast Karol Wielki, frankoński zdobywca i cesarz rzymski, który w średniowieczu zjednoczył większość Europy, został uznany za wyleczonego z dny moczanowej przez użądlenia pszczół.

Nie zgadzaj się na to, że jesteś chory. Nigdy nie mów ludziom, że jesteś chory. Nigdy do tego nie przyznawaj się sam sobie. Choroba jest jedną z tych rzeczy, którym od początku trzeba się z zasady przeciwstawiać.  „Edward Bulwer-Lytton”

Do pszczół, miodu i pyłków odwołują się niemal wszystkie główne pisma i kultury, w tym Talmud, Biblia i Koran, a także starożytne zwoje z Orientu, Rzymu i Grecji. Produkty pszczele były rozmaicie reklamowane jako odżywcze źródła pożywienia, toniki zdrowotne, leki, eliksiry młodości i afrodyzjaki.

Pomimo tego, że pszczoła jest archetypem, wciąż niewiele wiemy o potencjale pszczół i ich produktach jako leki. Do XVIII wieku niektórzy ludzie uważali, że miód pochodzi z nieba i dopiero pod koniec XX wieku naukowcy odkryli skład chemiczny jadu pszczelego.

Termin apiterapia oznacza stosowanie miodu pszczelego, jadu, pyłku i mleczka pszczelego jako leku.

Produkty pszczele jak lek cz 2

Miód pozyskiwany jest nie tylko z pszczół miodnych, ale także bezżądłych pszczół, os miodowych i mrówek. W zależności od źródła istnieje duża różnorodność koloru i smaku miodu.

Miód jest od dawna stosowany w leczeniu alergii; sugerowane jest, że ponieważ alergie różnią się w zależności od położenia geograficznego, stosowany miód musi być zbierany lokalnie.

Miód ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe i jest stosowany w leczeniu ran zewnętrznych i owrzodzeń. Godne uwagi są dwa rodzaje środków przeciwbakteryjnych w miodzie, które nazywane są inhibitorami. Podczas gdy jeden z tych inhibitorów może być „zdegradowany” przez ciepło lub światło i pochodzi z nadtlenku wodoru, drugi jest termostabilny i nie rozkłada się po zastosowaniu ciepła.

Miód był i jest również stosowany w leczeniu kaszlu, wrzodów, zapalenia jelita grubego i innych chorób żołądkowo-jelitowych.

Pyłek pszczeli

Pyłek pszczeli wytwarzany jest z kwiatów i przenoszony jest na ciała pszczół. Pyłek pszczeli jest bogaty w wolne aminokwasy, cukry i enzymy. W rzeczywistości pyłek pszczeli zawiera o 50 procent więcej białka niż mięso!

Oto kilka zarejestrowanych zastosowań medycznych pyłku pszczelego:

  • przeciwdepresyjny,
  • modulator apetytu (glukozy),
  • zdrowie mózgu, serca, wątroby i prostaty,
  • nadciśnienie,
  • biegunka,
  • zaparcia,
  • nowotwór,
  • zaburzenia autoimmunologiczne (na przykład zapalenie tarczycy, toczeń, stwardnienie rozsiane i celiakia),
  • łagodny przerost gruczołu krokowego,
  • utrata pamięci.

Propolis

Co to jest propolis? Propolis to „cement”, to żywiczna substancja, którą pszczoły zbierają z pąków drzew. Bogaty w flawonoidy (klasa przeciwutleniaczy), propolis ma długą historię stosowania jako naturalne leczenie dla wielu problemów zdrowotnych. Jego skład zależy od pory roku, gleby, klimatu i rodzaju rośliny.
Propolis jest pełen wosków, olejków eterycznych, witamin (na przykład A, B1, B2, C i E) i minerałów (na przykład magnezu, miedzi, cynku, żelaza i jodu). Propolis ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwpasożytnicze, przeciwnowotworowe i antywirusowe.

Propolis ma różne znane zastosowania medyczne, w tym:

  • ostra paradontoza dziąseł
  • przewlekła paradontoza dziąseł
  • bolesność protezy
  • choroba przyzębia
  • zapalenie dziąseł
  • regeneracja tkanek
  • zewnętrzne brodawki
  • łuszczyca.

Terapia leczenia jadem pszczoły

Terapia leczenia jadem pszczoły (BVT) ma długą historię. Jest stosowana w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów przez kilka stuleci, najpierw za pomocą użądlenia na żywo, a następnie za pomocą wstrzyknięcia. BVT był również stosowany w leczeniu stwardnienia rozsianego.

Amerykański lekarz dr Bodog F. Beck napisał na ten temat książkę zatytułowaną Bee Venom Therapy .

W jadach pszczół zidentyfikowano ponad 60 składników, w tym związki o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Zaobserwowano, że BVT nie tylko leczy objawy, ale także spowalnia patogenezę lub progresję choroby. BVT był stosowany w leczeniu zapalenia stawów, neuralgii po opryszczce i kleistego zapalenia torebki. Jest również włączony do praktyki akupunktury.

Musimy wiedzieć, że około 3% osób doświadcza anafilaksji, zagrażającej życiu – reakcji alergicznej po użądleniu owada. Dlatego też osoby które są prawdopodobnie uczuleni na jad owadów, powinni unikać tej terapii BVT.

Mleczko pszczele jest najdroższym i najbardziej cenionym produktem pszczelim. Jest wydzielany z gruczołów w głowach pszczół i karmi się nim larwy pszczół. Mleczko pszczele przypomina śluz i jest czasami nazywane „mlekiem pszczelim”. Mleczko pszczele to ponad 50 procent wody, a reszta to cukry i białka. Ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.
Mleczko pszczele stosuje się w leczeniu hipercholesterolemii i osteoporozy, poprawia funkcje poznawcze oraz pomaga w gojeniu się ran i naprawie tkanek.

Miód, pyłek, mleczko i inne produkty pszczele zostały użyte do leczenia różnych dolegliwości. Jednak przytłaczająca większość tych terapii nie jest wspierana empirycznie.
Badania dotyczące stosowania miodu w leczeniu chorób wciąż są prowadzone i wciąż toczy się dyskusja na ten temat.

CDN >>>> Produkty pszczele jako lek cz.2

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart