Leczenie miodem i innymi produktami pszczelimi to dalsza część artykułu “Produkty ….cz.1”
Leczenie miodem i innymi produktami pszczelimi zwane jako “Apiterapia”. Nie oznacza to, że te “produkty” – miód, propolis czy mleczko pszczele, ogranicza się tylko do domowego zastosowania, lecz stosuje się je także w leczeniu.
Należy dodać że substancje pochodzące z produktów pszczelich, są także wykorzystywanie do produkcji leków, które stosuje się w wielu dziedzinach medycyny konwencjonalnej.
Produkty pszczele jako lek – przykład zastosowania….
Leczenie dziecięcego kaszlu miodem
Kaszel pod wpływem wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych (bez poprzedzającej infekcji) jest niezwykle powszechny wśród dzieci. Kaszel w nocy przeszkadza nie tylko dziecku, ale także rodzicom. Dzieci potrzebują odpoczynku, aby wyleczyć się z infekcji, a kaszel pozbawia je tego odpoczynku.
Aby powstrzymać kaszel u dziecka, rodzice stosuję różne dostępne preparaty, dostępne na lub bez recepty, które zawierają środki przeciwkaszlowe (słowo tussive odnosi się do kaszlu), leki obkurczające, środki wykrztuśne, środki przeciwgorączkowe i leki przeciwhistaminowe. Jednak dane sugerują, że te preparaty nie dają oczekiwanej ulgi i mogą być czasami niebezpieczne.
Chwaliła się raz rzepa przed całym ogrodem, że jest bardzo smaczna z miodem. Na to miód się odezwie i tak jej przygani: A ja jestem smaczny i bez pani! “Jan Brzechwa”
Zastosowanie produktów pszczelich w leczeniu
Wyniki wielu badań sugerują, że pojedyncza dawka miodu może zmniejszyć intensywność kaszlu i śluzu u dzieci. Wykazano również, że miód poprawia jakość snu zarówno u dzieci, jak i u rodziców. Wreszcie, WHO od 2001 roku poleca miód do leczenia kaszlu.
Ogólnie rzecz biorąc, miód jest bezpieczny i tani, dzięki czemu jest polecanym naturalnym produktem w leczeniu kaszlu. Należy jednak pamiętać, że miód nie powinien być podawany dzieciom w wieku poniżej 12 miesięcy, ponieważ może on zawierać Clostridium botulinum, co powoduje zatrucie jadem kiełbasianym – rzadką chorobę, która powoduje paraliż. Wreszcie miód podawany dzieciom powinien zawsze pochodzić z “dobrego źródła”.
Podsumowując można powiedzieć że w terapii uzdrawiania miodem lub innymi produktami pszczelimi drzemie olbrzymi potencjał.
Efekty lecznicze tych produktów są prawdopodobnie wieloczynnikowe i obejmują: efekt osmotyczny, zawartość nadtlenku wodoru, zawartość składników odżywczych, zawartość przeciwutleniaczy, prostaglandyny, tlenek azotu, zawartość nadtlenku wodoru i immunomodulację.
Korzystając z terapii przy użyciu miodu, mleczka pszczelego, pyłku pszczelego, jadu pszczelego itp.; powinniśmy pozyskać informację, czy dany produkt, nie będzie szkodliwy dla naszego organizmu.
Jeśli mamy wątpliwości co do tej metody leczenia, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Nasz lekarz pomoże ocenić „ciężkość” naszej choroby oraz może nam dostarczyć więcej informacji na temat przydatności wszelkich potencjalnych terapii związanych z produktami pszczelimi.