Wysokie ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi – oporne nadciśnienie tętnicze

Wysokie ciśnienie krwi

Twoje ciśnienie krwi zwiększyło się z biegiem lat, prawdopodobnie używasz jeden lub więcej leków, które pomagają ci je obniżyć. Ale co się dzieje, gdy leki nie wystarczają, aby kontrolować nadciśnienie – „oporne” nadciśnienie? Chociaż nadciśnienie często jest skutecznie leczone lekami oraz poprzez zmiany stylu życia i żywienia, „nadciśnienie tętnicze oporne” nie jest tak łatwe do leczenia.

Co to jest nadciśnienie tętnicze oporne?

„Nadciśnienie tętnicze oporne (NTO) – postać nadciśnienia tętniczego, w którym nie uzyskuje się docelowych wartości ciśnienia tętniczego krwi, pomimo jednoczesnego stosowania 3 leków hipotensyjnych z różnych grup, stosowanych w optymalnych dawkach, przy czym diuretyki powinny być jedną ze stosownych grup leków. Jako nadciśnienie tętnicze oporne klasyfikuje się też często trudności z obniżeniem ciśnienia skurczowego poniżej 160 mm Hg u pacjentów w podeszłym wieku.” – źródło; https://pl.wikipedia.org

Innymi słowy, jeśli bierzesz maksymalną dawkę trzech leków na ciśnienie krwi, a jednym z nich jest środek moczopędny, a twoje ciśnienie krwi nadal nie jest na bezpiecznym poziomie, możesz mieć oporne nadciśnienie tętnicze. I musisz zrobić więcej, aby to kontrolować.

Medycyna nie zna tajemnicy wyleczenia, ale zapewnia sobie umiejętność przedłużania choroby. „Marcel Proust”

Wysokie ciśnienie krwi jest czasami określane jako „cichy zabójca” –  ponieważ zwiększa ryzyko chorób serca i udaru mózgu, ale często pozostaje niezauważone z powodu braku wyraźnych objawów.

Wysokie ciśnienie krwi – potwierdzenie diagnozy

Rozpoznanie nadciśnienia tętniczego opornego nie zawsze jest jednak proste. Prawidłowy pomiar ciśnienia krwi i jego potwierdzenie jest „kluczem” – oznacza to, że najpierw musisz upewnić się, że otrzymujesz dokładne odczyty pomiaru ciśnienia.

Wysokie ciśnienie krwi

Istnieje kilka powodów, dla których możesz uzyskać niedokładne czytanie. Może się to zdarzyć, jeśli:

  • Mankiet do pomiaru ciśnienia krwi jest za mały.
  • Nie odpoczywałeś wystarczająco długo przed sprawdzeniem ciśnienia krwi.
  • Doświadczasz „nadciśnienia białego fartucha” lub podwyższonego ciśnienia krwi z powodu niepokoju w gabinecie lekarskim.
  • Palisz lub spożyłeś „kofeinę” tuż przed badaniem ciśnienia krwi. (Może to sztucznie zawyżać liczby).

Jeśli wykluczysz wszystkie te czynniki, a twoje ciśnienie krwi jest wciąż podwyższone, może to oznaczać że masz oporne nadciśnienie.

Co powoduje że masz oporne nadciśnienie?

W wielu przypadkach jest to kwestia stylu życia.

Twój lekarz prawdopodobnie zbada cztery możliwości:

  1. Jeśli Twoja dieta jest „pikantna i ostra”, bogata w sód, spożywasz dużo alkoholu lub masz nadwagę, nie jesteś aktywny fizycznie, twoje leki mogą nie przezwyciężyć tych zachowań.
  2. Leki, które bierzesz na inne schorzenia, mogą przyczynić się do problemu. NSAID (niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen), doustne środki antykoncepcyjne, też mogą zwiększyć ciśnienie krwi. 
    „Pamiętaj o przekazaniu takich informacji lekarzowi podczas wizyty lekarskiej; nie zapomnij o lekach bez recepty lub ziołowych suplementach lub witaminach.”
  3. Istnieją również dowody na to, że OBS (obturacyjny bezdech senny) może przyczynić się do powstania opornego nadciśnienia. Twój lekarz może zlecić badanie snu, jeśli jest to przyczyną.
  4. Jeśli lekarz wykluczy czynniki stylu życia oraz używane leki, powinien on jeszcze poszukiwać innych przyczyn związanych z hormonami lub problemami naczyniowymi.

Gdy twoje leki nie wystarczają

Kroki, które możesz podjąć, aby pokonać oporne nadciśnienie krwi. Jeśli zrobisz te rzeczy, będziesz wiedział, że robisz wszystko, co możesz, aby sobie pomóc:

  • Upewnij się, że przyjmujesz leki przeciw nadciśnieniu prawidłowo i w zaplanowanym czasie.
  • Jeśli twoje leki powodują nieprzyjemne efekty uboczne, porozmawiaj z lekarzem o alternatywnych – nie przestawaj ich przyjmować.
  • Stosuj dietę o niskiej zawartości sodu (mniej niż 2,3 g dziennie).
  • Przestrzegaj diety DASH , która zawiera dużo owoców, warzyw, pełnych ziaren i chudego nabiału.
  • Ćwicz regularnie. (Porozmawiaj najpierw z lekarzem, jeśli minęło trochę czasu, odkąd byłeś aktywny fizycznie.)
  • Ogranicz ilość przetworzonej żywności, którą jesz – zwykle zawierają dużo sodu.
  • Ogranicz spożycie alkoholu.
  • Naucz się sprawdzać ciśnienie krwi w domu. Poproś lekarza, aby pomógł Ci stworzyć harmonogram monitorowania. Zapisz wyniki i okazuj je podczas wizyty u lekarza. Urządzenie do kontroli ciśnienia krwi należy sprawdzać co najmniej raz w roku.

Zarządzanie nadciśnieniem nie zawsze jest łatwe, ale dokonanie tych zmian jest warte wysiłku. A wszystko to możesz zrobić w kierunku zmniejszenia ryzyka chorób serca i udaru mózgu, które mogą wystąpić u Ciebie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart