Problemy zdrowotne u kobiet – kontroluj swoje zdrowie
Problemy zdrowotne u kobiet na półmetku życia jest kontynuacją artykułu ……..cz.1 i przedstawia inne ważne w życiu kobiet „oznaki”, które w coraz większym stopniu wpływają na ich samopoczucie i zdrowie.
Aktywność seksualna – czy to jeż koniec?
Aktywność seksualna może zmaleć z wiekiem, ale jak podaje ankieta opublikowana w The New England Journal of Medicine, nawet osoby w wieku, od 75 do 85 lat „uprawiały” seks dwa do trzech razy w miesiącu, a ponad 20 procent „korzystało” z relacji seksualnych przynajmniej raz w tygodniu.
Aktywność seksualna może także się zmienić z powodu wstrząsów hormonalnych w okresie menopauzy, które mogą powodować suchość pochwy i potencjalnie bolesny seks. Można jednak temu zapobiegać stosując „produkty do smarowania”, które są sprzedawane bez recepty i mogą one pomóc. Funkcje seksualne u niektórych kobiet mogą poprawić; terapie małżeńskie, fizykoterapie dna miednicy, joga, ćwiczenia Kegla.
Podobno wystarczy chcieć, a chcieć to móc. Ja chcę Ciebie, mogę? „LifeOrLove.com”
Ważne jest, aby kobiety pamiętały, że seks może być niezwykle korzystny dla ciała, umysłu i ducha, co często powoduje poprawę napięcia mięśni miednicy, zdrowsze tkanki pochwy i lepsze samopoczucie psychiczne.
Pomimo wyzwań związanych z wiekiem, związki seksualne mogą się poprawić, ponieważ kobiety „nie boją” się już ciąży, a „pary” mają mniejszy stres związany z karierą, rodziną lub sytuacjami finansowymi.
Przyrost masy ciała
Oto prawdziwa historia: Ryzyko przyrostu masy ciała wzrasta z powodu zaawansowanego wieku,
ale nie oznacza to, że dodatkowe kilogramy są nieuniknione. Musisz pilnie pracować, aby utrzymać swoją wagę.
Dzieje się tak, ponieważ tak zwane wydatki energetyczne spadają w okresie menopauzy z powodu utraty „sprężystości” mięśni i zmian hormonalnych. Jeśli spożywasz te same jedzenie, w podobnych ilościach i wykonasz taką samą ilość pracy, ćwiczeń fizycznych, itp.; jaką robiłaś mają lat trzydzieści, możesz potencjalnie przybrać na wadze. Kobiety nie chcą słyszeć takich stwierdzeń, ale cóż, to biologia.
Dobrym punktem wyjścia jest zalecenie 150 minut umiarkowanego wysiłku każdego tygodnia, podzielone na 30 minut, pięć razy w tygodniu lub 15 minut dwa razy dziennie.
Podczas gdy ćwiczenia fizyczne są dobrym pomysłem, to jeszcze musisz też jeść trochę mądrzej. Naukowcy stwierdzili, że kobiety, które nie zmieniły swoich nawyków żywieniowych w miarę ich wieku, były o 138% bardziej narażone na przybieranie na wadze. Rozwiązaniem jest jedzenie większej ilości owoców, warzyw i chudego nabiału oraz bycie świadomym tego, co wkładasz na talerz.
Tracenie poczucia „celu”.
„Cel” nadaje kierunek naszemu życiu.
Gdy pojawiają się problemy zdrowotne związane z wiekiem, niektóre osoby mogą stracić poczucie „celu i pozytywności”, co prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia i negatywnego odbioru otoczenia.
Posiadanie „celu” w wieku średnim i późniejszym nie oznacza, że musisz dążyć do zmiany świata – choć jeśli myślisz, że możesz, to dlaczego nie spróbować? Zamiast tego – po prostu znajduje się cel, który ma znaczenie na co dzień; jest to ogrodnictwo, nauka nowego języka, wolontariat w lokalnym schronisku dla zwierząt, czy nawet rozpoczęcie nowej kariery, jeśli tylko tego chcesz.
To te małe rzeczy, które utrzymują kobiety w stanie realizacji nowych celów, mają ogromny wpływ na „wynik zdrowotności”.
Przykład: Badanie przeprowadzone na około 6 000 osób w Stanach Zjednoczonych, wykazało mniejsze ryzyko śmiertelności podczas 14-letniej obserwacji uczestników, którzy mieli poczucie celu w życiu i utrzymywali dobre stosunki społeczne. Inne badania pokazują, że „cel” zmniejsza ryzyko niewydolności serca, choroby Alzheimera, a nawet może sprawić, że dana osoba będzie bardziej „narażona” na zdrowy styl życia.
Problemy zdrowotne u kobiet na półmetku życia – kontroluj swoje zdrowie
Do tej pory niektóre badania określające stan twego zdrowia, mogły być wykonywane rzadziej – w zależności od potrzeby. Ale kiedy osiągniesz pięćdziesiąt lat (i więcej), twój lekarz powinien zlecić dodatkowe badania, takie jak badanie przesiewowe raka jelita grubego (poczynając od wieku 50 lat) i przesiewowe badanie gęstości kości (w wieku 65 lat).
Jeśli do tej chwili nie wykonywałaś badań mammograficznych, to po pięćdziesiątce lepiej je wykonać. Lekarze zalecają, aby kobiety w wieku od 50 do 74 lat wykonywały mammografię co dwa lata, począwszy od „magicznej liczby lat = 50. Niektóre instytuty zalecają kobietom rozpoczęcie badań mammografii w wieku 45 lat i wykonywanie ich co roku do 55 roku życia, a następnie wykonywać je co dwa lata.