problemy zdrowotne u kobiet menopauza

Problemy zdrowotne u kobiet na półmetku życia cz.1

Problemy zdrowotne u kobiet

Życie w średnim wieku przynosi  kobietom szczególne wyzwania zdrowotne. Dobra wiadomość jest taka, że ​​żadne z tych wyzwań, nie może powstrzymać cię przed życiem, w pełnym tego słowa znaczeniu. Aby pozostawać w jak najlepszym zdrowiu, po prostu unikaj tych powszechnych „problemów” zdrowotnych w wieku średnim i później.

Zdrowe serce – ignorowanie „problemów”

Choroba serca  i układu krążenia jest numerem 1 wśród chorób na które zapadają kobiety, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Menopauza nie powoduje choroby serca i  układu krążenia. Przeciwnie, to złe nawyki z wcześniejszego  życia, takie jak palenie tytoniu, otyłość i brak aktywności fizycznej, zazwyczaj odciskają piętno na zdrowiu serca u 50-letniej kobiety.

Zdrowie jest tym czynnikiem, który daje poczucie, iż właśnie jesteśmy w najlepszym okresie naszego życia.  „Franklin Pierce Adams”

Jak podaje raport z września 2015 r. na temat tzw. „Wieku serca” w porównaniu z wiekiem biologicznym, serce kobiety ma przeciętnie pięć lat więcej niż rzeczywisty jej wiek chronologiczny. Jeśli kobieta ma wysokie ciśnienie krwi (140 mm Hg lub więcej), to jej „wiek” serca, jest o 18 lat starszy niż ona – według tego raportu.

Dobrą wiadomością jest to, że nie jest „nigdy” za późno na zmianę złych nawyków, które zwiększają ryzyko chorób serca. Chociaż pewne „obrażenia” serca mogą już występować, dowody wskazują na to, że zmiany, które wprowadzasz w zakresie zwiększania aktywności fizycznej, zdrowszego jedzenia, utraty nadwagi i rzucenia palenia, bez względu na wiek, przyniosą korzyści twojemu sercu.

Przykład:

Jak wynika z raportu Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem, które przebadało ok. 9000 osób w wieku od 50 do 74 lat, ryzyko zawału serca i udaru mózgu może zostać zmniejszone o około 40% w ciągu pierwszych pięciu lat od rzucenia palenia.

Problemy zdrowotne u kobiet

Życie po pięćdziesiątce to czas, by bardziej interesować się stanem swego zdrowia, szczególnie sercem i układem krążenia. Takie badania jak ciśnienie krwi, poziom glukozy we krwi czy badania poziomu cholesterolu, powinny stać się Twoim czynnym udziałem – zapobieganie lub wczesne wykrywanie problemów związanych z „niedomaganiami” serca i układu krążenia, da możliwość leczenia lub wyleczenia danego schorzenia, czego efektem będzie utrzymanie  „kobiety” w pełnej aktywności i zdrowiu.

Jeśli masz problemy z wysiłkiem fizycznym, utratą wagi i kontrolowaniem ciśnienia krwi, nie myśl, że musisz zrobić wszystko sama, możesz zawsze poprosić o pomoc. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, on lub ona może ci pomóc.

Menopauza – czy to musi być dla Ciebie „uciążliwe”?

Jednym z największych błędów popełnianych przez kobiety w tym „okresie” jest myślenie, że muszą nauczyć się żyć z objawami menopauzy, takimi jak uderzenia gorąca, trudności ze snem oraz problemami z układem moczowym.

Wykazano, że krótkotrwałe stosowanie hormonoterapii pomaga wielu kobietom, które zajmują się najpoważniejszymi problemami menopauzy. Nie każda kobieta jest potencjalną kandydatką lub może chcieć przyjmować hormony, ale to nie znaczy, że muszą one cierpieć, ponieważ jest dostępna inna pomoc.

Problemy związane z układem moczowym, takie jak nietrzymanie moczu, można również wyeliminować przy pomocy leków, suplementów, czy innych sposobów.

Przykład:

Jeśli uderzenia gorąca są uciążliwe, można zastosować terapię behawioralną (w tym techniki relaksacyjne, uczenie się, jak czuć się bardziej pozytywnie oraz poznawanie strategii na temat menopauzy i „zdrowego” snu) która może zmniejszyć intensywność uderzeń gorąca. Innym sposobem  jest hipnoza kliniczna, która też daje dobre efekty.

Menopauza, to „problem” z którym kobiety „muszą” sobie poradzić. W dużym stopniu zależy to jednak, od ich indywidualnego podejścia do tego tematu. Należy dodać, że „wsparcie” partnera, rodziny może w tym pomóc.

CDN >>>> Problemy zdrowotne u kobiet na półmetku życia cz.2

1 komentarz do “Problemy zdrowotne u kobiet na półmetku życia cz.1”

  1. Profilaktyka jest bardzo ważna, by nie powiedzieć – najważniejsza. Dbanie o zdrowie powinno wejść nam wszystkim w nawyk, a nie być „tylko od święta”. Ostatnio na urodziny sprawiłam sobie i mężowi pakiet medyczny, przebadaliśmy się i teraz wiemy, że możemy wspólnie cieszyć się życiem bez „wad ukrytych”. Pozdrawiam!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart