Zdrowy styl życia jako sposób na zdrowe starzenie się
Zdrowe starzenie się – zdrowy styl życia cz.2 jest kontynuacją wpisu o tym samym tytule ……….cz.1 przedstawiający dalszą część objawów, pojawiających się wraz z wiekiem człowieka.
Metabolizm i skład ciała – z czasem jak przybywa lat, organizm zazwyczaj potrzebuje mniej energii, a metabolizm spowalnia. Zmiany hormonalne w starzejącym się ciele skutkują przejściem do większej ilości tkanki tłuszczowej i mniejszej masy mięśniowej.
Najlepszym sposobem „zarządzania” (zdrowe starzenie się) tymi zmianami, jest zmniejszenie liczby kalorii przy jednoczesnym utrzymaniu lub zwiększeniu aktywności fizycznej. Trening siłowy to szczególnie dobry sposób na zbudowanie lub utrzymanie masy mięśniowej.
Kiedy masa mięśniowa się zmniejsza, twój metabolizm zwalnia. Budowanie lub utrzymywanie masy mięśniowej pozwalana utrzymywać metabolizm na tym samym poziomie lub jego zwiększenie.
Ci, którzy głęboko kochają, nigdy nie zestarzeją; mogą umrzeć ze starości, ale umierają jak młodzi. „Dorothy Canfield Fisher”
Mózg i układ nerwowy – począwszy od trzeciej dekady życia, masa mózgu, wielkość jego sieci nerwowej i przepływ krwi zmniejszają się. Mózg dostosowuje się do tych zmian, rozwijając nowe wzory zakończeń nerwowych.
Zmiany w pamięci są normalną częścią procesu starzenia się – powszechny objaw to „mniejsza” pamięć dotycząca ostatnich wspomnień, wolniej też będziesz zapamiętywać nowe szczegóły, np.: imiona, nazwy. Możesz pomóc zachować „aktywność” mózgu, np.; poprzez aktywność fizyczną, aby zwiększyć przepływ krwi i tlenu do mózgu. Możesz też zaangażować się w aktywność społeczną, podjąć też wyzwanie, aby uczyć się i robić nowe rzeczy.
Kości – mężczyzna i kobieta w okresie dorosłości stopniowo traci część minerałów w swoich kościach. Kości stają się mniej gęste i mniej mocne. Możesz spowolnić naturalną wytrzymałość kości i zmniejszyć ryzyko osteoporozy, wykonując regularne ćwiczenia „obciążające ciało” (spacery, jazda na rowerze).
Możesz również dostarczać ciału wystarczającą ilość wapnia i witaminy D (witaminy dla seniora w postaci suplementów) oraz unikać takiego stylu życia, który osłabia kości (np.; palenie tytoniu). Twój lekarz może również zalecić lek zabezpieczający kości.
Serce i układ krążenia krwi – praca serca wraz z wiekiem, naturalnie staje się mniej skuteczna. Musi ono pracować trochę „ciężej” podczas aktywności, niż to miało miejsce w przeszłości. To sprawia, że mięsień sercowy jest nieco większy. Zauważysz stopniowy spadek swojej energii lub wytrzymałości z jednej dekady na kolejną.
Płuca – u nieaktywnych osób płuca stają się z czasem mniej wydajne, dostarczając organizmowi mniej tlenu. Regularna aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu silnych płuc.
Nerki – wraz z wiekiem zmniejszają swoją wielkość i funkcję. Nie oczyszczają one już tak szybko odpadów i niektórych leków z krwi. To sprawia, że coraz ważniejsze będzie „wspomaganie organizmu” do zminimalizowania toksyn, alkoholu i czasami niepotrzebnych leków, które przyjmujesz.
Nietrzymanie moczu –związane z wiekiem zmiany w układzie moczowym, mniejsza ruchliwość i niepożądane działania niektórych leków mogą prowadzić do nietrzymania moczu. To też nie musi być częścią normalnego starzenia się, więc porozmawiaj na ten temat, ze swoim lekarzem.
Seksualność – od osiągnięcia wieku 50 lat, mężczyzna i kobieta mają niższe poziomy hormonów. Mężczyźni produkują mniej plemników, a ich „potencjał seksualny” zwalnia. Kobiety przestają owulować i mają szereg zmian menopauzalnych związanych z niższą produkcją estrogenu.
Wiedząc o tym że „zdrowe starzenie się” może być korzystne dla Ciebie, zrób wszystko aby życie było napędzane przez zdrowy tryb życia.